replica watches for sale: fake hublot watches and replica cartier.
Klub Dyskusyjny Myśli Politycznej W Ursusie - News: Płace w Polskiej Akademii Nauk
O nas


Czym jest klub

-Regulamin

-Skład zarządu

-Założyciele Klubu

-Historia Klubu

-Kontakt
   
Działalność

-Cele Klubu

-Artykuły

-Archiwum - spotkania

-Archiwum inne rzeczy
Płace w Polskiej Akademii Nauk
Ewa Tomaszewska

Płace w Polskiej Akademii Nauk

Planowany rozwój gospodarczy poprzez innowacyjność wymaga wzrostu finansowania sfery nauki i docenienia pracowników naukowych. Tymczasem polscy naukowcy, cenieni z racji swych osiągnięć za granicą, często cytowani w zagranicznej prasie fachowej, wynagradzani są w sposób nie uwzględniający ich wiedzy i osiągnięć.
Ustawa 2.0 wpłynęła na podwyższenie wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym. W instytutach Polskiej Akademii Nauk płace pracowników naukowych stały się relatywnie niższe.
Ustawa, nad którą obecnie pracuje Sejm, ma zapobiec rozwarstwieniu wynagrodzeń na niekorzyść pracowników PAN, ustalając relacje między wysokością płac następująco:
Miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w jednostce naukowej PAN dla pracownika naukowego nie może być niższe niż 50% wynagrodzenia, określonego w przepisach, wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z 20 lipca 2018 roku – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Minimum tego wynagrodzenia dla profesora ma wynosić nie mniej niż 100%, dla profesora instytutu nie mniej niż 83%, adiunkta nie mniej niż 73% tego wynagrodzenia.
Wysokość minimalnego wynagrodzenia profesora powinna stanowić punkt odniesienia przy ustalaniu wysokości wynagrodzeń innych pracowników naukowych.
Jest to rozwiązanie analogiczne do przyjętego w ustawie z 20 lipca 2018 roku dla pracowników wyższych uczelni.
Kolejną kwestią regulowaną przez rozpatrywaną obecnie ustawę jest zapewnienie pracownikom naukowym PAN prawa do równie korzystnych, jak w przypadku nauczycieli akademickich, przepisów podatkowych. Wykonywanie obowiązków pracownika naukowego stanowić będzie działalność twórczą o indywidualnym charakterze, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Drugie czytanie projektu ustawy odbędzie się 15 października, a jej głosowanie (tj. trzecie czytanie) w trakcie tego posiedzenia Sejmu. Ustawa była niekontrowersyjna, nie wywoływała konfliktów w czasie pierwszego czytania, sądzę więc, że zostanie przyjęta.

Licznik odwiedzin
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło