Spotkanie - 21 września 2016
Dodane przez admin dnia September 27 2016 15:02:50
Koncepcje Europy na tle walki cywilizacyjnej
Żyjemy w niewątpliwie interesujących czasach, chociaż może czasami posiadamy zbyt mało danych, aby do końca zrozumieć i pojąć obserwowane przemiany, procesy i dostrzec związki przyczynowo-skutkowe. Te ostatnie zapewne będą zdecydowanie bardziej zrozumiałe z perspektywy lat – teraz okryte mgłą tajemnicy pozwalają jedynie na domysły i próby analiz. Podobnie jest z walkami cywilizacyjnymi.
Te ostatnie nie są możliwe bez prześledzenia bez zagłębienia się w historię i prześledzenia starć, jakie się w niej dokonywały, zdefiniowania walczących cywilizacji, co wbrew pozorom wcale nie jest takie proste.
Za czasów Jana III Sobieskiego dostrzeżenie i określenie walczących cywilizacji było stosunkowo proste, cywilizacja islamu walczyła bowiem z cywilizacją chrześcijańską. W XX wieku, kiedy na arenę walki wkroczyła Nowa Lewica, jest to zdecydowanie trudniejsze. Walka ta bowiem – jak się wydaje – weszła na zdecydowanie wyższy pułap: walki cywilizacji życia z cywilizacją śmierci, gdzie islam stanowi narzędzie Nowej Lewicy rozprawienia się z chrześcijaństwem.
Jak doszło do tego nietypowego sojuszu? Czy współczesna koncepcja Europy ma szansę na przetrwanie? Kim są szare eminencje w tej wojnie o ludzkie dusze?
Przekonajcie się sami. Zapraszamy do wysłuchania wykładu red. Wojciecha Reszczyńskiego „Koncepcje Europy na tle walki cywilizacyjnej” - naprawdę otwiera oczy!


-- Nagranie ze spotkania --


Fot. Ewelina Rosa